ÖFKE KONTROLÜ VE ŞİDDETİN ÖNLENMESİ
8 Temmuz 2022

TGRT FM Radyosunda Faruk Salt’ın hazırlayıp canlı olarak sunduğu “İletişim Dünyamız “ programına konuk olan Erzincan Kent Konseyi Başkanı Hikmet KÖKSAL "Şiddetin kadın ve çocuk üzerindeki etkileri, şiddetin suç olup olmadığı, şiddeti nereden öğreniyoruz ve öfke kontrol edilebilir mi” konusu üzerine Faruk Salt ile konuştu.

Konuşmasında öfkenin eyleme dönüşmesinin “ şiddet” olarak tanımlandığını ve temelinde insanın ifade edemediği iç gerginliğinin insanın en savunmasız gördüğü ve zayıf gördüğü eş ve çocuklarına uyguladığını belirten Hikmet Köksal “ muhatabımızla bağırmadan konuşmayı öğrendiğimizde şiddet ortadan kalkacaktır. Ancak giderek yaygınlaşan sosyal medya üzerinden iletişim kurma alışkanlıkları kelime haznemizi budayarak günlük üç yüz kelimeyle sınırladı. Giderek konuşma ve dili kullanma yeteneğimiz budanıyor. Dil

kullanılmadığında el kullanılır. Buna şiddet diyoruz.”  Diyerek bunun toplumsal Afazi hastalığına sebep olduğunu ve çarenin kitap okunmasının yaygınlaşmasında olduğunu belirtti.