Erzincan Kent Konseyinden “Ahde Vefa Buluşmaları”
8 Temmuz 2022

Erzincan Kent konseyi Kültür Sanat  ve Medya Alanında düzenlemiş olduğu ilk program “Âhde vefa buluşmaları” etkinliği kapsamında Erzincan Belediyesi Çok amaçlı salonunda toplandı.

Toplantıya Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Vali Yardımcısı Çağlayan Aydın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Halil Odabaş, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Kent Konseyi Başkanı Hikmet Köksal, Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Bülent Dabanlıoğlu, Kent Konseyi Yürütme kurulu üyeleri, Kurum Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşları yöneticileri ve Âhde vefa buluşmaları etkinliğinde anılan Erzincan sevdalılarının aileleri katılım sağladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın Açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Hikmet Köksal “2020 yılı için tasarımı yapılan 24 adet projenin sadece Âhde vefa buluşmaları ile sınırlı değil. Kayda değer olan birkaç tanesini size arz edeyim. Bunların içerisinde Erzincan’da ilk defa uluslar arası platformda 60’a yakın yayın evinin katılımı ulusal şartta 12 adet yazarımızın ve yerel yazarlarımızın da iştirakı ile geniş çaplı bir fuarı düzenlenecek böylece kültür hareketine çok önemli bir katkıda bulunacağımıza inanıyorum. Bir başka projemiz çoğunuzun hatırlayacağı 1992 depreminden sonra Erzincan’a Prof. Dr. Cemal Aytemiz’in de kadrosunda bulunduğu Interplast Türkiye Derneği plastik cerrahi ekibi davet edilerek doğuştan anomali olan veya sonradan vücutlarında herhangi bir şekilde şekil bozukluğu olan çocuklarımızın ve yavrularımızın tedavisi için Erzincan Üniversitesi ve Tıp Fakültesinin paydaşlığında ve desteğinde bir sağlık haftası düzenlenecek. Bir başka Programımız ise Türkiye Engelliler Derneğinin iştiraki ve paydaşlığında Erzincan’da 50 Adet engelli çocuğumuza akülü araç 20 adet işitme engelli çocuğumuza da işitme cihazı dağıtım töreni yapılacak. Bir başka önemli projemiz ise Türkiye’de ilk defa değerli dostum Tahir Erdoğan Şahin’in rehberliğinde ve liderliğinde yapılmış olan Yayla akademi çalışmasını çok daha geniş çapta ve ulusal çapta yapmayı planlıyoruz” dedi.

Gürsel ASLAN Eğitimci-Yazar Metin Tombul ile hatıralarını paylaştı Tahir Erdoğan ŞAHİN, Yazar Hamdi ÜLKER ile hatıralarını paylaşırken duygusal anlar yaşandı Köksal’ın konuşmasının ardından Âhde vefa buluşmaları kapsamında anılan Yazar Ahmet Dumlu, Eğitimci Yazar Hamdi Ülker, Gazeteci Yazar Kazım Erdem Özsoy, Yazar Metin Tombul, Hat Sanatçısı Rıfkı Kaymaz ve Gazeteci Yazar Şefik Aras’ın öz geçmişleri okunarak video gösterimleri sunuldu ve yakın arkadaşları yazarlarla alakalı anılarını kürsüde katılımcılara paylaştılar.

Sunumların ardından ebediyete intikal eden yazarların ailelerine protokol tarafından  “Ahde Vefa Buluşmaları” programı anısına plaket takdim edildi.