Erzincan Kent Konseyi Genel Kurul toplantısı yapıldı
8 Temmuz 2022

Erzincan Kent Konseyinin Genel Kurul toplantısı belediye kanununun 76. maddesine istinaden Erzincan Belediyesi çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, AK Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, MHP İl Başkanı Salih Aksu, kamu kurum yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve meslek kuruluş temsilcileri katıldı.
Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan programda katılımcıların konuşmalarının ardından açık oylama ile kent konseyi yürütme kurulu üyeleri ve kent konseyi başkanı seçildi.

Yürütme Kuruluna İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Verem Savaş Derneği Başkanı Dr. Bülent Dabanlıoğlu, Murat Yıldırım, Beyazay Derneği Başkanı Yunus Kılıç, Barbaros Mahallesi Muhtarı İntizar Bayram ve Rahmi Özden seçilirken Kent Konseyi Başkanlığına Gazeteci-Yazar Hikmet Köksal seçildi.
Erzincan Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Hikmet Köksal’da seçimin ardından yaptığı konuşmasında, Kent Konseylerinin finansal temelli kuruluşlar değil sosyal temelli fikri kuruluşlar olduğunu belirterek

“ Biz Kent Konseyi için böyle bir oluşumun içinde bulunurken benim zihnimde hayalimde Erzincan’da gerek kamu idaresi gerek sivil toplum kuruluşları yerel idareler hatta bankalar bile Erzincan’ı sosyal ekonomik bakımdan daha ileriye nasıl taşınabilirini tartışarak yol haritası oluşturmaktır.

Zamanımızda kentlerdeki yabancılaşma, bireylerde ki sorumluluk alma şuuru nun kaybolması, kendisini kentten sorumlu tutmaması ve daha önemlisi kamu yönetimi yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlar ve sermaye gurupla -rının birbirleriyle olan diyaloglarının zayıf olduğu ortak fikirdir.

Bunun şehirlerde yaşayan insanların sayısal çokluğu ile zenginliğiyle alakası yoktur hatta nüfusun devingen olması-nın çok farklı nüfus hareketlerine maruz kalmasıyla da bir alakası yoktur. Burada çok önemli noksanlık deprem-lerde elit nüfusumuzun kaybedilmiş  Olması ile şehir eşrafının güç kaybetmiş olmasının çok büyük etkisi var. Sosyal diyalogu iyi olan illerde hastalıklar yaralar bile çabuk iyileşir, icra ve iflaslar az olur, aile içi şiddet az olur.

Bizim katkımız proje mühendisliği olacak. Biz proje mühendisiyiz, biz fikir üretiriz. Önemli olan fikirdir gerisi mühendisliktir.

Hepinize teşekkür ediyorum güç verdiniz onur verdiniz sağ olun var olun” ifadelerini kullandı.