Tarih : 8 Ocak 2018
Sarıkamış’ta donarak şehit olan 90 bin askerin anısına Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde olduğu gibi Erzincan da da anma programı düzenlendi.
1.Dünya Savaşı'nda Enver Paşa komutasındaki Osmanlı ordusunun, Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak için başlattığı ve 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekatı'nın 103. yılı dolayısıyla Erzincan da anma yürüyüşü gerçekleştirildi.
13 Şubat Şehir Stadyumunda toplanan binlerce kişi soğuk havaya rağmen “Gençlik Şühedanın İzinde” sloganıyla tekbirler getirerek, Cumhuriyet Meydanına kadar yaklaşık 2 kilometre boyunca yürüdüler.
Düzenlenen anma programına Valimiz Ali Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Sayın İsmail Serdar Savaş, Milletvekilimiz Sebahattin Karakelle, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Sayın Mehmet Özoğlu, Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy, Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, çok sayıda kurum müdürü, sivil toplum kuruluş temsilcisi ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Cumhuriyet Meydanında son bulan anma yürüyüşünün ardından Belediyemize ait Mehteran takımının seslendirdiği marşlar eşliğinde başlayan anma programında saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından şehitler için dualar edildi.
Programda yaptığı konuşmada şanlı bir tarihin mirasını gençlerin taşıdığını belirten Erzincan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Volkan Burak Mumcu, Vatan toprağının her karışında dün olduğu gibi bugünde, yarında koruyacak gençlerin olacağını ve şanlı Türk bayrağının hiçbir zaman gökten inmeyeceğini kaydetti.
Sarıkamış harekâtının bir yiğitlik destanı olduğunu dile getiren Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy ise konuşmasında, şartlar gereği tüm olumsuzluklar karşısında üstün cesaret ve sabır ile düşmanın bile takdirini kazanan Türk askerinin, Sarıkamış Harekâtında tarihte eşine az rastlanır bir mücadele örneği gösterdiğini söyledi.
Milletvekilimiz Sebahattin Karakelle ise konuşmasında, 103 yıl önce ellerine kına yakılarak Sarıkamış’a gönderilen askerlerin destan yazdıklarını belirterek, Sarıkamış ve bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diledi.
Valimiz Ali Arslantaş konuşmasının başında, 103 yıl önce bu toprakları yurt etmek, yurt tutmak için şehit verildiğini kaydeden Sayın Valimiz, dün Irak'ın kuzeyindeki operasyonda Er Adem Akpınar’ı, 15 gün öncede Ankara da polis memuru Hakan Can’ı şehit verdiklerini söyleyerek, şehitlerin bu toprakların bağrına koyulan ve bu toprakların bizim olduğunu tescilleyen mühürleri olduğuna dikkat çekti.
Anma etkinliği protokol konuşmalarının ardından sona ererken, Valimiz Ali Arslantaş, Eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Serdar Savaş, Milletvekilimiz Sebahattin Karakelle, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy, Irak'ın kuzeyindeki yürütülen operasyonda şehit olan hemşehrimiz Âdem Akpınar’ın baba ocağını ziyaret ettiler. Gerçekleştirilen ziyarette tüm şehitlerimiz adına Kur’an-ı Kerim’in okunarak, dua edildi.