Belediyede Toplu İş Sözleşmesi İşçilerin yüzünü güldürdü
Belediyede Toplu İş Sözleşmesi İşçilerin yüzünü güldürdü

Tarih : 11 Kasım 2022

Başkan Bekir Aksun; “İşçi üzerinden tasarruf olmaz”

Erzincan Belediyesi ve Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçiler Sendikası (Belediye-İş) tarafından, 696 Sayılı KHK çalışan sürekli işçi personelini kapsayan, Toplu İş Sözleşmesi imzalandı. İmza törenine Belediye Başkanı Bekir Aksun, Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman, Belediye Başkan Yardımcıları, İlgili birim Müdürleri ve Sendika yetkilileri katıldı.

Toplu İş Sözleşmesi imza töreninde konuşma yapan Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun’a teşekkür ederek; Günün şartlarını da ele aldığımızda, Türkiye geneline baktığımızda mükemmel bir sözleşmeye imza atacağız diye konuştu.

İsmail Duman konuşmasında şunları ifade etti; “Sayın Belediye Başkanım değerli arkadaşlar sözlerime Belediye başkanına binlerce defa teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu sözleşmenin Erzincan Belediyemize işçi arkadaşlarımıza sendikamıza hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Şahsım, genel yönetim, sendikam, genel başkanım ve tüm işçi arkadaşlarım adına defalarca teşekkür ediyorum.

Çünkü başından süreci ele alacak olursak Erzincan'da işçi arkadaşlar bir tercih yapmak istediler ve anayasal haklarını özgürce kullanmak istediler. Sayın Belediye Başkanım bu Anayasal haklarını özgürce kullanmaları ve sendikal tercihlerini kendileri yapmaları açısından onlara bir alan yarattı ve hiçbir zaman müdahale etmediği gibi baskı tehdit gibi unsurlardan uzak oldu. Bu anlayışın Türkiye'de tüm işverenlere örnek olmasını diliyorum.

Çünkü sendikal hayatımda çok rastladığım çok böyle rast geldiğimiz veya bu tip anlayışın olmadığını ifade ediyorum.  Ben bir kere sürecin başında böyle bir anlayışla yola çıktık ve bugün toplu sözleşme imzalayacak duruma geldik.

Mükemmel bir sözleşmeye imza atacağız

Duman konuşmasının devamında şunları söyledi; Günün şartlarını da ele aldığımızda, Türkiye geneline baktığımızda mükemmel bir sözleşmeye imza atacağız birlikte. Belediye başkanımız tüm şartlarını zorlayarak tüm taleplerimizi sağ olsun geri döndermedi, onun emekten yana bu tavrını ben arkadaşlarım adına bir kere daha teşekkür ederek söylemek istiyorum. Sayın başkanım heyetinize, size şahsınıza binlerce defa teşekkür ediyorum. İnşallah bizlerde sizin bize göstermiş olduğunuz bu babacan tavrınızı ve emekten yana olan tavrınızı çalışarak üreterek karşılayacağız. Söz veriyorum. Arkadaşlarım adına sizlere bir kere daha teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

Bekir Aksun; “İşçiye hak ettiğini teslim edip, onu mutlu kılabilmek için elimizden geleni yapmalıyız”

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise konuşmasında şunları ifade etti; “Biz insanımıza vatanımıza, milletimize, ülkemize baktığımız şiar edindiğimiz düstur bellidir. Önce ülkem ve milletim diye bakıyoruz. Milletimiz ne kadar rahat ederse, huzurlu olursa, insanımız ne kadar ekonomik refah payı yüksek olursa biz de o kadar mutlu olacağımızı, hele özellikle bizim mesai arkadaşlarımızsa daha da çok dikkat ettiğimiz herkes tarafından bilinmektedir.

Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne kadar bu tür sözleşmelerin imzalanmasında, işçinin hakkının teslim edilmesinde gösterdiğimiz hassasiyeti tekrar ifade edecek değilim. Ama geldiğimiz son nokta da çalışanlarımızın mutlu ve huzurlu olabilmesi için, almış oldukları ücretleri yaşanılabilir bir hayat sürdürebilmeleri için, çoluğuna çocuğuna ailesine hak ettiği tüm güveni verebilmesi için bir ücret mukabilinde İnşallah sözleşmemizi imzalamış olacağız.

Biz memleketin kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiğini, nasıl yönetilmesi gerektiğini yaklaşık 4 yıllık icraatımız da gösterdik.

Bugün ise çalışanımıza nasıl değer verilmesi gerektiğini, kaç liradan başladı, kaç lira şu anda alıyor, onları da inşallah hesaplarında mesai arkadaşlarım göreceklerdir ve mutlu olacaklardır.

Kaynakları kullanırken belediyemizi yönetirken elbette ki israf etmiyoruz. Bunlara dikkat ediyoruz. Mümkün olduğunca bütün mal varlıklarımızı kıymetli kılmaya çalışıyoruz. Tasarrufu ve bütün yatırımı kendi kaynaklarımız üzerinden yapıyoruz ama asla çalışanlarımız üzerinden hiç yapmadık. Onların haklarını teslim edebilmek için mümkün mertebe bütün ince ayrıntılarını düşünerek onları nasıl mutlu edebiliriz şu ana kadar bütün sendikacı arkadaşlarımızla görüşmelerinde istedikleri tabloda ne varsa masaya yatırdık ve onları mutlu edecek bir düzeye getirdikten sonra da imzalama noktasına geldi.

İşçiye hak ettiğini teslim edip onu mutlu kılabilmek için elimizden geleni yapmalıyız diye bu düsturdan hareketle de bugün atacağımız imza, karşılığında elde edecekleri ücret, işveren olaraktan onların Belediyemiz adına helali hoş olsun diyorum. Onlara sağlıklı sıhhatli uzun ömürler diliyorum. İyi ki varlar.” Diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan Belediyesi ve Türkiye Belediyeler ve Genel Hizmetler İşçiler Sendikası (Belediye-İş) tarafından, 696 Sayılı KHK çalışan sürekli işçi personelini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi Belediye Başkanı Bekir Aksun ve Belediye-İş Sendikası Örgütlenme Genel Sekreteri İsmail Duman tarafından imzalandı.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE NELER VAR;

Erzincan Belediyesi ve Sendika tarafından imza altına alınan yeni iş sözleşmesi ile 2022 Temmuz ayından geçerli olmak üzere, Belediyede çalışan 696 Sayılı KHK çalışan sürekli işçi personelinin en düşük maaşı 8000 TL'nin üzerine çıkarıldı.

Ayrıca yapılan yeni sözleşme ile Ocak 2023'de açıklanacak son 6 aylık enflasyon oranında işçilere ödenen ücretlerin her kalemine açıklanan oran direk yansıtılacak.

Erzincan Belediyesi işçilerinin ücret kalemleri artırmakla kalmayıp daha önce 20 yevmiye olan ikramiyelerini 30 yevmiye ye çıkararak bir ikramiye daha ilave etmiş oldu, bu da maaşlara aylık yaklaşık 250 TL katkı sağlayacak.

Yanı sıra diğer sosyal ödemelerde de %100'ün üzerinde artış sağlanırken bu sözleşme ile ilk kez KHK’lı işçilerin yevmiyelerine kıdem farkı eklendi.

Emekli olacak personelin emekli ikramiyeleri daha önce 35 yevmiye üzerinden hesaplanırken buda 45 yevmiye ye çıkarıldı. Emekli ikramiyelerine büyük katkı sağlanarak daha refah ve huzurlu bir emeklilik yaşamaları için gayret ediliyor.

DİĞER HABERLER
Öğrenciler Çevre Bilinci için Atık Su Arıtma Tesislerimizi ziyaret etti.

Öğrenciler Çevre Bilinci için Atık Su Arıtma Tesislerimizi ziyaret etti.

Erzincan Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisi, çevre bilinci oluşturulması amacıyla Hacı Ali Akın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Fidem Özel İlköğretim Okulu öğrencilerini ağırladı. Öğrenciler, öğret...

DEVAMINI OKU
TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ YAPILDI.

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ’NE MECLİS ÜYESİ SEÇİMİ YAPILDI.

Belediye Başkanımız Sn. Bekir Aksun’un doğal üyesi olduğu Türkiye Belediyeler Birliği’nin Meclis Üyesi seçimi, Belediyemiz çok amaçlı toplantı salonunda, ilimizde görev yapan İlçe ve Belde Belediye Ba...

DEVAMINI OKU
Jeotermal Kaynak Arama Amaçlı Jeoloji-Jeofizik Etüt ve Fizibilite Raporu Hazırlanması Projesi. 

Jeotermal Kaynak Arama Amaçlı Jeoloji-Jeofizik Etüt ve Fizibilite Raporu Hazırlanması Projesi. 

Erzincan tarımında önemli yer tutan seracılık faaliyetlerinin jeotermal kaynak suları vasıtasıyla daha ileri noktaya getirilebilmesi için Belediyemize tahsisli ruhsat sahası içerisinde yer alan Akyazı...

DEVAMINI OKU
Erzincan Belediyesi Sosyal Tesisleri, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Erzincan Belediyesi Sosyal Tesisleri, vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Erzincan Belediyesi Sosyal Tesisleri, sıcak-soğuk içecekleri, tatlı-pasta çeşitleri, kahvaltı ve aperatif yiyecekleri ile vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Esentepe 1. Etap Rekreasyon alanı içerisinde...

DEVAMINI OKU
"Dikkat Yalan Çıkabilir" isimli tiyatro oyunu sahne alacak.

"Dikkat Yalan Çıkabilir" isimli tiyatro oyunu sahne alacak.

Erzincan Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sahne Tiyatrosundan bir oyun daha. Geçtiğimiz haftalarda "İhtiyar Kız" oyunuyla seyircilerin karşısına çıkan Sahne Tiyatrosu, bu kez Yönetmenliğin...

DEVAMINI OKU
19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü

19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü

Belediye Başkan Yardımcımız Sn. Serkan Özger, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Gençlik Yürüyüşü”ne katıldı. Erzincan Valisi Sn. Hamza Aydoğdu, pr...

DEVAMINI OKU
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Erzincan’da coşkuyla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Erzincan’da coşkuyla kutlandı.

Erzincan Valisi Sn. Hamza Aydoğdu, Belediye Başkan Yardımcımız Sn. Serkan Özger, İl Protokolü, Vatandaşlar ve Öğrencilerin katılımı ile 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Erzincan’da c...

DEVAMINI OKU
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı.

Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 105. yılı münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.   Belediye Başkanımız Sn. Bekir Aksun mesajında şun...

DEVAMINI OKU
Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun’u ziyaret etti.

Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun’u ziyaret etti.

Erzincan’a gelen Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Son Başbakan'ı Sayın Binali Yıldırım, Belediye Başkanımız Sayın Bekir Aksun’u ziyaret etti. Belediye saray...

DEVAMINI OKU