15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda Program Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda Program Düzenlendi

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı'nda program düzenlendi. Kur'anı Kerim okunup, duaların edildiği programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halka seslenişi dev ekrandan vatandaşlara izletildi.

Programa, Vali Mehmet Makas, 3.Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Akın Çiçek, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Porf. Dr. Akın Levent, Erzincan Eski Milletvekili Sebahattin Karakelle, kamu kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun programda yaptığı konuşmada, “Erzincan'ımızın koca yürekli beyefendileri, elif duruşlu hanımefendileri. Bu meydanı hınca hınç dolduran milli irademizin ve Türk Devletinin beka mücadelesinin sahipleri.15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programlarımıza hoş geldiniz sefalar getirdiniz.

 Tam dört yıl önce, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış dış güçlerin ipoteği altındaki dar bir kadro devleti işgal, iç barış ve huzur ortamını imha etmek için harekete geçmiştir. Milli birlik ve beraberliğimiz üzerinde hesap yapanlar, Türk Milleti'nin varlığına, birliğine, dirliğine ve tarihsel sürekliliğine kanlı cephe açan iç ve dış işgal güçleri FETÖ’yü kullanıp silahlandırarak emellerine ulaşmak istemişlerdir. O hain gecede tüm kurumlarımızın koordinasyonu, vatan paydasında buluşan tüm siyasi partilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarımızın mensuplarının birlikteliği yeni bir ruh ve heyecan kazandırmıştır. Bu ruh ve heyecanla Türk Devletinin ve seçilmiş hükümetinin yanında yer alan, demokrasimiz ve cumhuriyetimizin kazanımları için sabahlara kadar gözünü kırpamadan demokrasi nöbetleri tutan , birlik ve beraberliğimize sahip çıkan kalbi vatan için atan Erzincanlı hemşehrilerimi saygı,sevgi ve muhabbetle selamlıyor,sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

                Darbecilerin gasp ettiği tanklar altında ezilseler de teslim olmayan, korsan savaş uçaklarının sortileri ve sonik patlamalarına boyun eğmeyen, helikopterlerden açılan ateşlere hedef olsa da korkmayan, meydanlarda, yollarda, köprülerde canını siper eden Türk Milleti'nin evlatlarıyla ne kadar övünsek azdır.

Milli birlik ve dayanışma ruhu kirli bağlantıyı yerle bir etmiştir.

Türk milleti vatanında Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndan sonra ilk kez namus ve haysiyet müdafaası yapmıştır. O gece okunan selalar Türk milletinin istiklal sancağının manevi ve maşeri temsili olmuştur.

FETÖ ve benzeri yapılanmaların devletin ve milletin güvenliğine, geleceğine, tarihi gerçeklerine ne kadar zararlı oldukları sarsıcı ve somut tecrübelerle sabitleşmiştir. Çocuklarımızı,gençlerimizi gayr-i milli fikir ve ideallere yönlendirmek isteyen emperyalist uşaklarının karşısında necip Türk milleti ve onun evlatları 721 yıl önce söğütte,567 yıl önce İstanbulda olduğu gibi ,Anadolu topraklarını İstikbali olarak gördüğünü tüm dünyaya haykırmıştır. Milletimiz bu ülkeyi bölmek,parçalamk isteyen hainlere karşı Çanakkale de,Dumlupınar da ne cevap vermişse 15 Temmuz da da aynı cevabı vermiştir.

Kıymetli hemşehrilerim;

Gençlik bir milletin geleceğe dair en kıymetli hazinesidir. Biz gençlerimizin kimsenin ellerine bırakmadan  kendi milli kültür ve değerlerimize göre yetiştirmeli onların ülkü ve ideallerini Türk Milleti'nin tarihi sorumlulukları ilke belirlemeliyiz. Sahip çıkacağız! bu gençliğin hiç kimsenin tahakkümü  altında kalmasına müsade etmeyerek Türk Devleti'ni 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda bölgesinde ve dünyada lider ülke Türkiye ülküsüyle yetiştirmek hepimizin asli vazifesidir. Milletimize olan güvenimiz tamdır! Bu vatanı karşılıksız sevenler bu ilkeli duruşlarında hiçbir zaman vazgeçmeyecektir. Hafızamızı zinde tutmalı kardeşlik hukukumuzu güçlendirmeliyiz.

Unutmayalım ki muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur!

Bu duygu ve düşüncelerle günün anlam ve önemine binaen başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm  şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor,gazilerimize uzun ömürler diliyorum.

Cenab-ı Allah'tan niyazım odur ki bu millete bir daha böyle kara geceler yaşatmasın.Hepinizi saygı,sevgi , hürmetle selamlıyor,sözlerime üstadın şu sözleriyle son vermek istiyorum.

Mehmed'im, sevinin, başlar yüksekte!

Ölsek de sevinin, eve dönsek de!

Sanma bu tekerlek kalır tümsekte!

Yarın, elbet bizim, elbet bizimdir!

 Gün doğmuş, gün batmış, ebed bizimdir!

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!” dedi.

Konuşmaların ardından şiir ve müzik dinletisi ile devam eden program, camilerden sela okunmasıyla sona erdi.

 

 

 

Haber Galeri