Hocabey ve Kızılay Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi Detayları

Hocabey ve Kızılay Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi Detayları

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Hocabey ve Kızılay mahalleleri kentsel dönüşümü için hazırlanan proje hakkında bir basın toplantısı yaparak projenin detaylarını paylaştı.

Erzincan Belediyesi Aşevinde gerçekleştirilen toplantıya Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Koşan, Türkiye Yazarlar Birliği İl Temsilcisi Halil İbrahim Özdemir, Erzincan Belediyesi Başkan Yardımcıları ve Özel Kalem Müdürü, şehirde görev yapan basın mensupları, Hocabey ve Kızılay Mahalle Muhtarları katılım sağladı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun; “1 Nisan sabahından itibaren devraldığımız belediyemizin 9 aylık süreç içerisinde karşılıklı soru cevapla yaptıklarımızı yapacaklarımızı sizlerle birlikte hem paylaşmak hem de bu Kızılay Hocabey projesi üzerinde istişare etmek için bu toplantıyı tertip ettik. Onun için de Erzincan’ımıza daha güzel eserler kazandırabilmek için işbirliği içerisinde, basın bu konuda en önemli kaynağımız olacak.  Bizim yanlışlarımızı düzeltecek doğru yöne doğru bizi yönlendirebilecek. Yazılarıyla görselleriyle bizi destekleyecek bir etken olduğuna inanıyoruz. Onun için de sizlerle paylaşmak istedik. Bu sebeple önce bir video gösterimiz var. Hazırladığımız planımız eski yeni hali bununla ilgili kamuoyuna duyurabilmek sizin aracılığınızla mineleri değiştirebiliriz veya ekleyebileceğimiz neler olabilir, çıkarabileceğimiz neler olabilir, kamuoyuyla paylaşmak istediğimiz için bugün burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

988 Konut, 82 İş Yeri ve 925 Araçlık Katlı Otopark

Proje video gösteriminin ardından proje hakkında açıklama yapan Erzincan Belediyesi Başkan Yardımcısı İkram Çamur, Hocabey ve Kızılay mahallelerinde 988 konut, 82 iş yeri ve 925 araçlık katlı otopark yapımının planlandığını açıkladı. 2+1, 3+1, 4+1 olarak planlanan dairelerimizin içeriğinde örneğin 2+1’e talep fazla olursa 3+1 olarak planladığımız bir adayı 2+1’e dönüştürebiliriz ifadelerine yer verdi.  

Proje Etaplar Halinde Yürütülecek

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun açıklanan bilgilere ek olarak, Hocabey ve Kızılay mahallelerinde dönüşümün etaplar halinde ilerleyeceğini hiçbir vatandaşın mağdur edilmeyeceğini belirtti.

İlk etap kapsamında değer tespit ve piyasa fiyat araştırma çalışmaları yapılarak toplamda 693 parselde 2 bin 11 hak sahibiyle görüşüleceğini söyledi.

Ödemeler Nasıl Olacak ?

Aksun, “Mahalle halkı kamu ve özel bankalarla yapacağımız görüşmeler sonrasında vatandaşlarımız için en uygun kredi seçeneğini sunan bankalar aracılığıyla planladığımız bir sistemle borçlandırılacak. Her parselin ev hakkı olacak. İsteyen ev almak yerine parasını alabilecek. Arsasının evinin mevcut değeri neyse vereceğimiz ev bedelinden düşülerek geri kalan kısım borçlandırılacak. İsteyen 2+1, isteyen 3+1, isteyen 4+1 olarak ev alabilecek. Projede talebe göre değişiklik yapacağız. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Arsada bulunan ağacın dahi bedelini hesaba katacağız. Evler durumuna göre değerlendirilecek.

Kaynak Var Mı?

Bu proje ile ilgili planımızda var. Kaynağımızda var. Bu proje için TOKİ kullanılmayacak.

Mahalle Boşaltılınca İnsanlar Nerede Kalacak?

Oturan parsel sahibi sayısı az. 105 kiracı var. 988 dairenin tamamı satılabilir. Bununla ilgili şimdiden talep iletenler oldu. Ama öncelik hak sahiplerinin geri kalan evler satışa çıkarılacak. Kira yardımı diye bir şey söz konusu değil.

Proje Nasıl Yapılacak?

Bu işi teminat karşılığı ihale edeceğiz. Topraktan satış başlayacak. Ev için kredilendirmeyle ilgili 0,79 faizle görüşmeler sürüyor. Taksitlendirme ise talepler toplandıktan sonra hak sahiplerinin isteği göz önüne alınarak en az 10 yıl olacak şekilde daha da fazla olabilir yapılacak.

Devir Mümkün Mü?

Hak sahipleri TOKİ’de olduğu gibi belli bir müddet sonra evini satabilir.

Proje Süresi Ne Kadar?

Bütün işler yolunda giderse projenin 3 yılda tamamlanmasını 2023 yılını hedefliyoruz” dedi.

Haber Galeri