1939 Deprem Şehitleri Anıldı

1939 Deprem Şehitleri Anıldı

1939 Erzincan Depreminin 80. Yıl dönümü münasebetiyle Erzincan Belediyesi tarafından Pir-i Sami Mezarlığında anma programı düzenlendi.

Pir-i Sami Camiinde kılınan Cuma namazının ardından deprem şehitleri anısında dualar okunarak helva ikramında bulunuldu. Gerçekleşen programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, İl Genel Meclis Başkanı Bekir Yıldız, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kılınan Cuma Namazının ardından programın açılış konuşmasını yapan Mezarlıklar Müdürü Murat Uslu, 1939 Erzincan Depremini hatırlatarak 80. Yıl dönümünde deprem şehitlerini rahmetle anarak yakınlarına başsağlığı diledi.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Kur-an Tilaveti okundu. Daha sonra kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun konuşmasında; “Erzincanlı hemşerilerim bugün 80 yıl önce karşı karşıya kaldığımız bir deprem felaketinin yıldönümünde burada toplanmış bulunmaktayız. Deprem Şehitleri Anıtı yukarıda görüldüğü gibi 1939 depremini temsilen yapılmış ve altında 32 bin can'ın yattığı bir anıtın bulunduğu mevkiden Pir-i Sami hazretlerinin manevi huzurlarında bir program tertip ederek geçmişten ders alabilmek ve gelecekteki yapılaşmaları daha nasıl olabileceğini zaten kanun ve yönetmeliklerle belirtilmiş. Buna riayet edebilmenin önemini burada farkındalığın oluşturmak için toplanmış bulunmaktayız. Öncelikle rahmeti rahmana kavuşan şehitlerimizi hürmet ve saygı ile anıyoruz. Erzincan deprem yönetmeliğine uygun yapılaşmaya dikkat etmekten belediye olarak bununla ilgili tüm hassasiyetiyle takip etmekten çok şükür geçmişten bugüne depreme dayanıklı evlerin yapılabilmesi için ve daha sonradan çıkarılan yönetmeliklere harfi harfine uyuyabilmesi için bütün yetkililer görev ve sorumluluğu dahilinde hizmet göstermiştir.  Bizlerde göstermeye devam ediyoruz. Şehrimizin böyle bir felaketle karşı karşıya kalmaması için bir daha yüce Mevla’ya yalvarıyoruz. İnşallah bu millet bir daha felaketlere maruz kalmaz. Şehitlerimize rahmet diliyor, gelecek nesillerin sağlıklı sıhhatli yaşamlarını yüce Mevla’dan niyaz ediyoruz. Saygılar sunuyorum” dedi.

Daha sonra konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise; “Az önce belediye başkanımız gerekli açıklamaları yaptı. Özellikle 27 Aralık 1939 depreminde ve 13 Mart 1992 depreminde hayatını kaybeden hemşerilerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Güzel bir söz var bir musibet bin nasihatten daha hayırdır. Biz şehir olarak iki kez yaşadık. Rabbim bir daha yaşatmasın. İnanıyorum ki alınan tedbirlerle inşallah yaşamayız. Rabbim göstermesin ama tabii ki hep bahane bulmamak lazım tedbirimizi alacağız ondan sonrası yaradanın işidir. Allah vatanımızı milletimizi bütün cennet vatanı, bu tür afatlardan milletimizi, saklasın beklesin diyorum. Bugün Elazığ'da deprem oldu. Oraya da buradan geçmiş olsun diyorum. Tekrar bütün şehitlerimizi rahmetle ve minnetle yâd ediyorum. Siz değerli hemşerilerimizi değerli büyüklerimizi kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

Son olarak konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş ise 80 yıl önce yaşadığınız her şeyi yâd etmek üzere buradayız diyerek; “Depremin şiddetini yaşayanlardan dinlemek fırsatımız oldu. Rahmetli Şefik Aras uyandığında gökyüzünün açıldığından bahsediyordu.  1930’daki Erzincan merkez nüfusu 30 bin, Erzurum'dan daha kalabalık olan bir şehir merkezi var. O zaman Erzurum şehir merkezinde 15 bin kişi var. Erzincan’da depremde toplamda 33 bine yakın vatandaşımızın vefat ettiğini biliyoruz” şeklinde konuşarak 1939 Erzincan Depreminde hayatını kaybeden deprem şehitlerine Allah’tan rahmet yakınlarına ise başsağlığı diledi.

Yapılan konuşmaların ardından Erzincan İl Müftüsü Mehmet Emin Çetin tarafından dua edilerek protokol tarafından helva ikramında bulunuldu.

Haber Galeri