Cumartesi Pazarında Bez Torba Dağıtıldı

Cumartesi Pazarında Bez Torba Dağıtıldı

Erzincan Belediyesi, çevrenin ve doğal kaynakların korunması için alışverişlerde bez torba kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlamak için anlamlı bir etkinlik düzenledi. Cumartesi Pazarında vatandaşa bez torba dağıtıldı.

Cumartesi pazarında yapılan bez torba dağıtımına Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve eşi, Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ve Eşi, AK Parti Erzincan İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci ve eşi katıldı.

Vatandaşlar dağıtılan bez torbalara yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlarla sohbet eden Başsoy, plastik poşetler yerine, dağıtılan bez torbanın kullanılmasını istedi. Bez torba dağıtımına ilişkin konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy; Bugün cumartesi pazarında hemşerilerimize birlikteyiz. Bir projenin daha Erzincan'da başlatılma startını veriyoruz. Bu da sıfır atık projesi biliyorsunuz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin eşleri Emine Erdoğan hanımefendinin Türkiye’de başlatmış olduğu onların himayelerinde gerçekleştirilen sıfır atık projesinin de Erzincan'da startını verdik.

Dünyanın Birçok Yerinde Bununla İlgili Mücadele Devam Ediyor

 Bugün biliyorsunuz şehirleşme ile birlikte hazır gıdalar paket içerisindeki gıda tüketimleri gittikçe artıyor. Bunların atıkları da ambalaj atıkları da ciddi manada çevreyi tehdit etmeye başladı. Dünyanın birçok yerinde bununla ilgili mücadele devam ediyor. Ancak ülkemizde en çok teşekkür ediyorum Emine Erdoğan hanımefendinin öyle bir duyarlık gösteriler. Bu projeyi başlatması ile birlikte tüm Türkiye’de bütün belediyeler ve hemşerilerimiz seferber oldu. Bu çerçevede bizde Erzincan’ımız da bir projeyi başlattık. Bunu ilk pazar yerinden başlatmak istedik. Çünkü en çok poşetin tüketildiği yerlerden birisi pazar yerleri. Poşetler plastik ambalajlar plastik poşetler tabiatta yok olmuyor. Ciddi manada çevreyi tehdit ediyor. Eski usul dediğimiz bez torbalar filelerin artık bu alışverişlerde kullanılması gerekiyor. Bununla ilgili de bizim belediye olarak yaptırmış olduğumuz bez torbaları bugün hemşerilerimize burada dağıttık. Bunun startını verdik, hemşerilerimiz de baktık gerçekten bu proje konusunda bilinçli ve duyarlı. Bundan sonra poşet yerine file ve bez torba kullanacaklarını söylediler. Ciddi manada kaynaklarımız bu yönden israf ediliyor. Yeraltı zenginliklerini israf ediliyor. Hem bu israfın önüne geçmek hem çevre bilinci oluşturmak çevreyi korumak amacıyla bu projeyi destekliyoruz. Önümüzdeki dönemde de ciddi manada çevre ile ilgili sıfır atıkla ilgili projelerimiz var. Bez torba yaptırdık ama bu devam edecek daha da artıracağız. Her eve mutlaka 15 torba girmesini istiyoruz. File girmesini istiyoruz ki hemşerilerimiz pazara gelirken markete giderken alışverişe giderken mutlaka bunları kullanılması gerekiyor. Yoksa al at al at çevreyi ciddi manada kirliliğinden dolayı biz şöyle diyoruz. Al at yerine al sakla tekrar kullan diyoruz. Bu şekilde çevre bilincini oluşturacağız.

Esas yetişkinlere değil biz daha çok gelecek için ilkokuldan başlayıp hatta anaokulundan başlayıp ilkokul çağında ortaokul lise ve üniversiteye kadar bu çevre bilinci ile ilgili eğitimi mutlaka vermeliyiz ki gelecek nesiller bizim düştüğümüz hatalara düşmesinler” dedi.

Doğayı Çok Kirletmememiz Lazım

Daha sonra konuşan Erzincan Milletvekili Burhan Çakır ise; “ Bugün seçim kampanyamızın son 1 ayına girmiş bulunmaktayız. Yola çıktığımız zaman özellikle yerel seçimlerde sosyal belediyecilik ve Gönül belediyeciliği statüsüyle yola çıktık. Bugün de cumartesi pazarındayız. Biz biliyoruz ki gelecek nesillere daha iyi bir dünya hazırlamamız lazım. Doğayı çok kirletmememiz lazım. Biliyorsunuz poşette kanserojen madde olduğu için elin temas etmesi ile bile en ufak bir hassasiyet oluşabiliyor. Dolayısıyla Belediye başkanımıza bu hassasiyetinden dolayı Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin bu projesini sahiplenmesinden dolayı ben de Erzincan Milletvekili olarak huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Birkaç noktaya değinmek istiyorum yerel seçimlere gönül belediyeciliği ile yola çıkmış bulunmaktayız. Hem milletimizin gönlünü almak hem hal hatırını sormak hem de problemleri yerinde görmek için bugün cumartesi pazarındayız. Hemen sağ tarafımızda yanı başımızda Erzincan'da Mega projeler ile arasında, burada yine Belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum.  Pazar esnafının inşallah Erzincan’da bizden sonraki nesillere de hizmet edecek bu dev esere katkısı olan herkese başta belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.  İnşallah bitince Erzincan’ımız da ciddi manada hemşehrilerimizin ihtiyacını karşılayacaktır. Çevre bilincinden dolayı da herkesi de yürekten kutluyorum. Sağ olsunlar var olsunlar” dedi.

Haber Galeri