Erzincan’da 57'nci Alaya Vefa Programları Gerçekleştirildi

Erzincan’da 57'nci Alaya Vefa Programları Gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde “Yeniden Diriliş, Aynı Ruhla Çanakkale'deyiz” sloganıyla düzenlenen anma etkinlikleri Erzincan’da gerçekleştirildi. Programa Erzincan Valisi Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Mehmet Özoğlu, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, İl Müftüsü Yavuz Karabayır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burak Mumcu, Gençlik Merkezi Müdürü Ertuğrul Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Bülent Şensoy, sivil toplum kuruluşlarının ve kamu kurumlarının temsilcileri ile yüzlerce genç katıldı.

 18 Mart 1915'te Çanakkale Boğazı geçiş harekâtı başarısızlıkla sonuçlanınca karadan çıkmayı planlayan düşman birlikleri, bu eylemlerini 25 Nisan 1915 sabahında Arıburnu bölgesinden gerçekleştirmek için harekete geçti.

19. Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, 25 Nisan sabahında Arıburnu bölgesinden 57. Alay'ı, bir top bataryası ve süvari birliğiyle bölgeye gönderdi.

Diğer destek birliklerle düşmanın tam teşekküllü 8 taburuna karşı koyan ve önemli oranda şehit veren 57. Alay, kahramanlıklarıyla ve vatanı için bile bile ölüme gitmeleriyle adını tarihe altın harflerle yazdırdı.

Program kapsamında yüzlerce genç ve vatandaşlar Camii Kebir’de sabah namazında buluştu. Sabah namazının kılınmasının akabinde Türk Kızılayı Erzincan Şube Başkanlığı tarafından, Çanakkale’de 57’nci Alay’ın son yemeği olan kırık buğday çorbası ikram edildi.

Daha sonra protokol üyeleri ve etkinliğe katılan hemşehrilerimiz ellerinde Türk Bayrakları ile tekbirler eşliğinde Camii Kebir’den 13 Şubat Caddesi boyunca yürüdü. Gerçekleştirilen yürüyüşün akabinde Boyacılar Camii İmam Hatibi Yusuf Kocatürk tarafından şehitler için Kur’an- ı Kerim Tilaveti okundu ve İl Müftüsü Yavuz Karabayır tarafından edildi.

Programın ardında Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy ve Belediye Meclis Üyemiz Cüneyt Kuşçu ile birlikte Göktürk İlköğretim Okulu tarafından düzenlenen Çanakkale Savaşı sergisine katıldı.

Burada bir açıklama yapan Belediye Başkanımız Cemalettin Başsoy “Çanakkale, bu toprakların ilelebet bizim olduğunun teyit edildiği yerdir. Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, insanlarımızın şahadet ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Savaşımızın ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'ne giden yolda önemli bir dönüm noktası olmuştur. Dış mihraklar, tarih boyunca ecdadımızın bize armağanı olan bu cennet vatanı savaş ve entrikalarla işgale yeltendiler. Bizi, bu topraklardan sürmek,  atmak istediler.

Bugün bu mücadele fiilen halen devam ediyor. Şer odaklar, taşere ettikleri maşalarıyla ülkemizi bölmek, parçalamak istiyorlar. Ancak unuttukları bir şey var; Çanakkale’de vatanları uğruna şehit düşen yiğitlerin torunları, aynı ruh ve aynı yiğitlikle karşılarında duruyor…

Bizler de dedelerimize layık olabilmek için vatanımızı kanımızın son damlasına kadar savunacağız.”dedi

Haber Galeri