Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
99 MİLYON TL’LİK 5 PROJE

Buradasınız: Haberler - 99 Milyon Tl’lik 5 Proje

2661 görüntülenme - Tarih: 26.04.2016    YAZDIR

ATIK YÖNETİMİNDE YENİ DÖNEM – 6 Milyon TL

9.000 konteyner, 100 yer altı çöp istasyonu kuruldu.

Erzincan Belediyesi tarafından, kent genelinde yürütülen atık yönetiminde yeni bir döneme girildi.

Yaklaşık 10 yıldırı devam eden poşetle çöp toplama sisteminden, yer altı çöp konteynerleri ve apartman ya da konutlara zimmetli plastik çöp konteynerleri ile çöp toplanması sistemine geçiş gerçekleşiyor. Bunun yanında geri dönüşüm sistemleri kurularak, geri dönüşüme tabi tutulabilecek atıklar için ayrı bir toplama sistemi oluşturuluyor.

Hijyenik ve modern bir çöp toplama sistemini kente kazandırmayı hedefledik.

Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, eski çöp toplama yönteminde saatinde çöp bırakmayan kent sakinlerinin %10 civarında olduğunu ve bu oranın da her sokakta günün her saatinde çöpün bulunması anlamına geldiğini söyledi. Başsoy sözlerini şöyle sürdürdü: Biz kenti tertemiz hale getireceğiz. Bunun sözünü veriyoruz. İlk olarak yüzlerce küçük, kaldım üzeri çöp kutusu imal ederek kent geneline yerleştirdik. Şimdi ise ana arterlerde 100 adet yer altı çöp konteyneri, 9.000 adet de plastik ve kapaklı çöp konteyneri ile sokak hayvanlarının ulaşamayacağı, yollara yayılmamış bir atık sistemini tesis etmiş olacağız.

 

Çevre dostu araçlar alıyoruz. Elektrikli araçlar geldi.

Yer altı çöp konteynerlerinin toplanmasında özel araçların da kullanıldığını belirten Başsoy, araçların tamamen elektronik olduğunu ve sadece aracı kullanan şoförün kontrolünde olduğunu ifade etti. Alınan araçlar şehrimizin ilk elektrikli araçları olma özelliğini de taşıyor.

 

 

ÜSTYAPI TAMAMEN YENİLENİYOR – 46 Milyon TL

Üstyapıya 45 Milyon TL yatırım.

Erzincan Belediyesi tarihinin en büyük üstyapı çalışması yürütülüyor. Altyapı çalışmaları tamamlanan bölgelerde 2014 Yılında başlatılan asfalt ve kaldırım çalışmalarında 30 Milyon TL bütçe ile 125 Km uzunluğunda kaldırım ve 120 Km uzunluğunda asfalt çalışması yürütüldü. 2 yıl içerisinde gerçekleşen bu yatırım toplam proje bedelinin %65’ine denk. Erzincan Belediyesi 2016 yılı içerisinde 15 milyon TL bütçe ile projenin 3. Yılında tamamlanmasını planlıyor.

1.000 günde 175 Km asfalt, 250 Km kaldırım

2016 Yılında 125 Km Kaldırım, 39 Km Asfalt kaplaması yenilenmiş olacak. Toplam 250 Km kaldırım ve 175 Km asfalt imalatı gerçekleştirecek olan Erzincan Belediyesi, kent tarihinin en büyük üstyapı hamlesini 3 yılda tamamlamış olacak. 

 

 

 

 

CANSUYU PROJESİNDE 2. ETAP BAŞLADI – 35 Milyon TL

35 Milyon TL’lik proje yürümeye başladı.

Cansuyu Projesi 2. Etabı kapsamında Erzincan Belediyesi, hali hazırda kullanılmakta olan Atık Su Tesisinin ihtiyacı karşılamaması üzerine tesisi genişletmek ve revize etmek için çalışmalara başladı. Yenilenen tesiste günlük 45 Bin m³ atıksu arıtılacak. 

 "Atık Su Arıtma Tesisinin Rehabilitasyonu ve Genişletilmesi" çalışmalarının ardından çevre belediyelerinin de, kanalizasyon atıkları Erzincan Belediyesi arıtma tesisine bağlanacak ve doğaya verilen zarar en aza indirilecek.

Arıtma Tesisi Yenileniyor ve 20 Km kanalizasyon hattı inşa ediliyor.

Konu hakkında bir açıklama yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy “Mevcut arıtma tesisimiz artık ihtiyacı karşılayamayacak düzeyde. Bu problemi ortadan kaldırmak için hem arıtma tesisimizin hem de 20 km kanalizasyon hattı inşasına başladık. Bu yılsonunda tesisimiz 200 bin nüfusa hitap edecek şekilde revize edilerek hizmet vermeye başlayacak. Buraya gelen atık sular son teknolojiyle arıtılarak tertemiz bir su halinde Fırat havzasına aktarılacak” dedi.

 

 

 

EKŞİSU ÜLKEMİZİN EN GÖZDE MESİRE ALANI OLACAK – 5,5 Milyon TL

40 Yıldır el değdirilmeyen havuzlar temizlendi.

Erzincan’ın en büyük mesire alanı olan 180 bin m2 alana sahip Ekşisu Mesire alanında önemli çalışmalara imza atıldı. İlk olarak 40 yılı aşkın süredir temizlenmeyen ve yenilenmeyen havuzlar yenilendi. 40 bin m2 alana sahip yeni bir mesire alanı hizmete sunulurken bunun yanında 750 araçlık bir otopark inşa edildi. Yürüyüş yolları, spor alanları, oyun alanları, fayton gezi parkuru, seyir köprüleri gibi bir çok çalışmanın yanında özellikle peyzaj düzenlemeleri ile bölge prestijli bir görünüme sahip oldu.

2015 yılında yürütülen bu çalışmalar bu yıl da devam eden belediye, eski mesire alanında da çeşitli tadilat ve ağaçlandırma çalışmaları yürütüyor. Alanının güneyinde bulunan göletin etrafında çevre düzenlemesi ve otopark genişletme çalışmaları gerçekleştirildi.

4.000 metrelik otomatik sulama sistemi kuruldu.

Bunun yanında bölgede gerçekleştirilen otomatik sulama çalışmaları 4000 metreyi geçti. Erzincan Belediyesi tarafında Ekşisu Mesire alanında yürütülen çalışmaların tamamı 5.5 Milyon TL ye ulaştı.

Yapılan çalışmalar ile Ekşisu mesire alanının Türkiye’nin en güzel mesire alanlarından biri olacağını belirten Erzincan Belediye BaşkanıCemalettin Başsoy “Bu bölgede yepyeni bir kimliğe kavuşacak. Ekşisu bölgesi, ülkemizin en gözde mesire alanı olsun dar tamamlanması planlanıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

1 YENİ BULVAR, 12 CADDEDE DÜZENLEME – 6,5 Milyon TL

Erzincan Belediyesinin yürüttüğü bir diğer önemli proje ise kent içerisinde yol genişletme ve düzenleme çalışmaları ile yeni yol çalışmaları. 12 caddede düzenleme ve genişletme çalışmaları yürüten belediye Binali Yıldırım Bulvarı adı verilen bir de yeni bulvar hizmete sundu.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar ile özellikle ticari yoğunluğu yüksek, araç trafiği sorunlu olan bölgelere öncelik verildi. Yol kaplamaları ve tretuvarları yenilenen caddelerde, güzergâh üzerindeki bahçe duvarları da yer yer geri çekilerek trafiği rahatlatıcı önlemler alındı.

Özellikle Binali Yıldırım Bulvarı üzerindeki bisiklet yolu kent sakinleri tarafından büyük bir memnuniyet ile karşılandı. 

 

 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR