Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ATIK YAĞLAR GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILIYOR

Buradasınız: Haberler - Atık Yağlar Geri Dönüşüme Kazandırılıyor

1589 görüntülenme - Tarih: 12.01.2016    YAZDIR

Erzincan Belediyesi yer altı suları, kanalizasyon hatları ve hepsinden önemlisi doğal çevreye zarar veren atık yağları toplayarak geri dönüştürülebilmesini sağlamak için Bitkisel Atık Yağ Toplama projesini hayata geçirdi.

Atık yağların çevreye verdiği zararın önlenmesi ve atık yağların arıtma tesislerinin maliyetlerini artırması gibi faktörlerin oluşumunun engellemesi için gerçekleştirilen proje kapsamında şehir genelinde atık yağlar lisanslı firmalar tarafından toplanılarak yakıt olarak geri dönüşümü sağlanılacak.

Konu hakkında Erzincan Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “1 litre atık yağ, 1 milyon litre temiz suyu kirletmektedir. Kirlenen bu suyun temizlenmesi de mümkün olamamaktadır. Bu yağların toprağa dökülmesi veya yakılması son derece sakıncalıdır. Bulunduğu ortamı kirletir ve canlı hayatına zarar verir. Atık yağlarını dökmeyen, bu konuda duyarlı olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Kızarmış yağ, döküldüğü alanı yok ederken kanalizasyona döküldüğü takdirde yer altı sularını da etkilediği bilinmektedir. Bu etkiyi en aza indirebilmek amacıyla Erzincan Belediyesi Temizlik işlerine bağlı ekipler restoran ve kafe işletmecileriyle tek tek görüşerek işletmelerle lisanlı firmalar arasındaki bağı sağlayıp gerekli protokollerin imzalanmasını sağlıyorlar.   Belediye olarak başlattığımız projeye hemşehrilerimizin özellikle restoran ve kafe işletmecilerinin desteğini bekliyoruz.” Denildi.

Atık yağların toplanması ile alakalı taleplerin 444 9 024 nolu telefona bildirilmesi halinde Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü lisanslı firmalar aracılığı ile bu yağları topluyor.

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR