Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ATATÜRK'ÜN ERZİNCAN'A GELİŞİ TÖRENLERLE KUTLANDI

Buradasınız: Haberler - Atatürk'ün Erzincan'a Gelişi Törenlerle Kutlandı

1157 görüntülenme - Tarih: 30.06.2015    YAZDIR

Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincan'a gelişinin 96.yıl dönümü Erzincan Belediye Sarayı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan törene, Vali Süleyman Kahraman, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selçuk Bayraktaroğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy,  protokol üyeleri ve gaziler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından bir konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy "Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ÜN Erzurum kongresine katılmak üzere Sivas'tan hareket edip, Erzincan'ımıza gelişinin 96. Yıl dönümünü hep beraber yaşıyoruz.

Gazi Mustafa Kemal, Amasya tamimini yayınladıktan sonra, Erzurum kongresine katılmak üzere köyleri, kasabaları ziyaret ederek Refahiye'ye gelmiş, burada Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilcisi Kadı Şevki Efendi'nin evinde misafir olmuş ve Erzincan insanının, kurtuluş mücadelesine ne kadar inandığını bizzat yakinen görmüştür. Erzincan ziyareti sonrası ise kendisini karşılayan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyelerinden Fevzi Efendi'yi Erzurum ve Sivas kongrelerinde yanı başından hiç ayırmamıştır.

Bu durum Erzincanlıların vatanlarına ve kurtuluş mücadelesine bağlılıklarını, ayrıca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Erzincanlılara verdiği önem ve değerin açık bir göstergesidir. Milli Mücadele ateşinin yakılarak, yurdumuzun işgalci güçlerden kurtarılması yolunda kararlı adımların atıldığı, Büyük Türk Milletinin esaret altında yaşayamayacağının bütün dünyaya haykırıldığı o zor günlerde, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK Anadolu'yu karış karış gezerken Erzincan'da Erzincanlılara duyduğu güveni şu veciz sözleri ile ifade etmiştir.

"Erzincan'ın az zamanda layık olduğu ve Cumhuriyetin kendisinden beklediği mertebede nur ve feyz kaynağı olacağına tamamen inanıyorum."

Bu toprakların cefakâr insanları canlarını, mallarını Rus ve Ermeni katliamları ile kaybetmişlerdir. Ancak vatanperver Erzincanlılar kentimizin Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilcileri Fevzi Efendi, Münir Ziya Bey ve daha nice kent önderinin başını çektiği Milli Mücadelede Gazi'nin Milli Mücadeleye anlayışına yakışır bir kahramanlık örneği sergilemiştir.

Ecdadımız tarih boyunca dünyaya hükmederek en büyük devletleri kurmuş, büyüklüğünü ve cihan adaletini medeniyetler tarihine altın harflerle yazmıştır. Maalesef bugün tüm dünya ve tüm milletler bu adalete ve hamiliğe özlem duymaktadır. Bu mücadele yakın tarihinin en büyük mücadelesidir. Batılı tarihçiler ve devlet adamları, birinci dünya savaşında ve özellikle kurtuluş savaşında kendilerine karşı vatanlarını savunarak gösterilen bu büyük mücadeleye, bu insanların sahip olduğu vatan aşkına ve bu milletin önderlerinin basiretine hayran kaldıklarını her defasında ifade etmekten kaçınmamışlardır.

Bu milletin huzuruna kastedenler ve buna alet olanlar şunu bilsinler ki bu vatan ve bu millet içerisinden her an Gazi Mustafa Kemal'leri, Erzincan ise Fevzi Efendileri yetiştirecek ve çıkartacak güçtedir. Bu vesile ile Öncelikle Milli Mücadelemizin Büyük Lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarının, bu toprakların bağrında yatan sayısız şehitlerimizin, bu vatan için mücadeleyi kendisine namus sayan gazilerimizin önünde minnet ve şükranla eğiliyor, hepinize en içten kalbi saygılarımı sunuyorum." Dedi

Daha sonra Vali Süleyman Kahraman, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümg. Selçuk Bayraktaroğlu , Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve beraberindekiler  Başkanlık makamına geçerek bir süre sohbet ettiler.

 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR