Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ANKARADA ERZİNCANLILAR BULUŞTU

Buradasınız: Haberler - Ankarada Erzincanlılar Buluştu

1615 görüntülenme - Tarih: 01.03.2015    YAZDIR

Erzincan Dernekleri Federasyonu ile Erzincan Ticaret ve Sanayi Odasının, Valilik ve Belediye ve Üniversitemizin katkıları ile düzenlediği “Erzincan’ın Dünü Bugünü ve Yarını” konulu panel yüksek bir katılım ile Ankara Ticaret Odası Toplantı salonunda gerçekleşti.

Programa Eski Bakanlarımızdan hemşehrimiz Hasan Basri Aktan, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Çorum Valisi hemşehrimiz Ahmet Kara, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof Dr İlyas Çapoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı hemşehrimiz Talat Aydın, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yarımcısı İsmail Yücel, Ulaştırma Bakanlığı Eski Müsteşar Yardımcısı Mustafa Fırat, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhittin Kalbur, ERDEF Başkanı Selahaettin Ayvaz, sanayici ve işadamlarından Hasan Basri Bozkurt ve Mehmet Alkan ile Ankara dışından ve Ankara’da yaşayan hemşehrilerimizden çok sayıda katılımcı iştirak etti. Panele davetli olan hemşehrimiz Sayın Binali Yıldırım, yurtdışı seyahati sebebi ile panele katılamadı ve bir mesaj göndererek katılımcıları ve organizasyonu tertip edenleri tebrik etti.

Ankara Ticaret Odası Toplantı Salonunda 28 Şubat 2015 Cumartesi günü gerçekleşen panel, Federasyon Başkanı Selahattin Ayvaz’ın açılış konuşması ile başladı. Erzincan’ın ihtiyaç duyduğu atılımı yakalamak üzere bir katkı sunmak istediklerini ifade eden Ayvaz, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ve Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof Dr İlyas Çapoğluna ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhittin Kalbura katkı ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Daha sonra kürsüye organizasyonun ortağı Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhittin Kalbur kürsüye geldi. Erzincan ticaretinin ve sanayisinin sesi olan bir yapı adına, il dışındaki Erzincanlıları şehirlerine yatırım yapmaya davet eden Kalbur, il dışında yaşayanların önemli bir potansiyele sahip olduğunu ifade etti.

Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof Dr İlyas Çapoğlu da yaptığı konuşmada, kentlerin kalkınmasında üniversitelerin payının çok önemli olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Erzincan Üniversitesinin, ülkemiz üniversiteleri içerisinde hak ettiği yere gelmek için hızlı ve emin adımlarla ilerlediğini söyleyen Prof Dr Çapoğlu, bu tür çalıştayların önemine vurgu yaptı.

Daha sonra kürsüye gelen Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, gurbetteki Erzincan’lılara memleketleri ile bağlarını koparmamalrını ve şehirde bir dikili taş olsun, bir ağaç olsun küçük bir yatırım yapmalarını istedi. Başsoy: “Çocuklarınızı Erzincan’a gönderin. Ben ağırlayacağım. Memleketlerini tanısınlar. Bu şehir kaliteli göçü dışarı veriyor ve yerine kalitesiz göç alıyor” dedi.

Açılış konuşmaları, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman’ın katılımcılara hitabı ile son buldu. Vali Kahraman Ankara’da Erzincanlılara hitap etmekten memnuniyet duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı.  2023 yılı hedefine doğru emin adımlarla ilerleyen ülkemizde, Erzincan’ın da sahip olduğu potansiyelleri harekete geçirmesi gerektiğini ifade eden Kahraman, Erzincan’a yatırım yapmak isteyenlere her türlü altyapıyı sunduklarını ve sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından panele geçildi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi akademisyenlerinden Prof Dr Ercan Beyazıtlı’nın yönettiği panele, Erzincan Üniversitesi Akademisyenlerinden Prof Dr Fahri Taş Erzincan’ın Kurtuluşu konusunda, Dr Hüseyin Ağca Erzincan’ın Kültürel ve Sosyal Yapısı konusunda, ERZİNCAN Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Muhittin Kalbur Erzincan Ekonomisi konusunda, KUDAKA Erzincan Yatırım Ofisi Koordinatörü Fatih Sert Erzincan’da Tarım ve Turizm Konusunda ve Atatürk Üniversitesi akademisyenlerinden Prof Dr Osman Demirdöğen Erzincan’ın Ekonomik Vizyonu konusunda konferanslarını verdiler.

Panelin bitiminde bir araya gelen Erzincanlılar, yöresel ikramlar eşliğinde uzun uzun sohbet ederek hasret giderdiler.

 

Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR