Cemalettin BAŞSOY

Erzincan Belediye Başkanı

Google Plus'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Facebook'ta Paylaş
ERZİNCAN BELEDİYESİ HALK PAZARININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Buradasınız: Haberler - Erzincan Belediyesi Halk Pazarının Açılışı Gerçekleştirildi

3725 görüntülenme - Tarih: 21.10.2014    YAZDIR

Belediyenin pazaryerlerine ait düzenlemeleri içeren çalışmalarının ilki hayata geçti. Artık Erzincan'ın haftanın yedi günü hizmet veren bir pazarı var.
Kızılay Mahallesinde Emniyet Çarşısının arkasında bulunan Halk Pazarında hizmet verecek olan pazar esnafı, sürekli zabıta denetiminde bulunacak ve yaka kartları ve standart elbiseleri ile hizmet verecek.
Seyyar satıcıların bir noktada toplanmasına vesile olan Pazar yeri ayrıca şehir genelinde yürütülen kaldırım işgalleri ile mücadele çalışmasına da katkı sağlayacak.
Halk Pazarının açılışı 22 Ekim Çarşamba günü öğlen saatlerinde gerçekleştirildi. Açılış törenine Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, eski Belediye Başkanlarından Yüksel Çakır, Esnaf ve Sanaatkarlar Odaları Birliği başkanı Bedir Limon ve oda yöneticileri, mahalle muhtarları, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Tuna Güneş, Belediye Başkan Yardımcıları ve vatandaşlar katıldı.
Törende açılış konuşmasını yapan Başkan Başsoy "Pazarcılık Kültürü tarihi geçmişi olan bir olgu. Hayatımızda önemli bir yere sahip iken, şehrimizde bu değerimiz önemini her geçen gün yitirdi. Pazarlar haftanın belirli günlerinde sıkışmıştı. Özellikle cumartesi ve pazartesi günlerine hapsedilmişti. Erzincan Belediyesi olarak istedik ki haftanın her günü hemşehrilerimiz bir Pazar yerinden alış veriş yapabilsin. Pazar yerleri ile alakalı çok köklü ve büyük projelerimizi, yapacağımız önemli yenilikleri buradan başlattık. Kurduğumuz bu modern pazar yerin haftanın 7 günü hizmet verecek. Burada belediyemiz güvencesinde bir terazi olacak ve hemşehrilerimiz aldıkları ürünleri burada kontrol edebilecekler. Pazar yerinde düzenli olarak zabıta görevlilerimiz zabıta noktamızda hazır bulunacaklar. Bu Pazar yerinde bir de sosyal çalışmamız olacak. Bu çalışma ile hemşehrilerimiz aldıkları ürünleri bir noktaya bırakacaklar ve ihtiyaçlılar bu ürünleri buradan alarak ihtiyaçlarını karşılayacaklar. Bu çalışma şehrimizde bir ilk. Pazar yerinin bir diğer önemli işlevi ise seyyar satıcıların bir noktada toplanması ve esnaf kimlikleri ile hizmete başlamasının sağlanmasınadır. Kent genelindeki kaldırım işgalleri ile mücadelenin bir parçası olarak bu Pazar yerinde seyyar satıcılarımız sabit satış noktalarının sahibi oluyorlar. Hem kayıt altına alınıyorlar, hem de kazançlarını vergilendiriyorlar. Merkezi bir noktada, zengin ürün çeşidi ile bu pazar yerimiz kentin önemli ticari merkezlerinden biri olacak. Tüm esnafımıza ve tüm hemşehrilerimize hayırlı pazarlar, hayırlı alışverişler diliyorum."Dedi.
Daha sonra, başkan Başsoy ve beraberindekiler, pazarın içinde bulunan bir sepete alışveriş yaptıkları ürünleri bıraktılar. Bu ürünler ihtiyaçlı hemşehrilerimizin kimse ile muhatap olmadan doğrudan ulaşabileceği bir noktada bulunuyor. Pazardan alışveriş yapan hemşehrilerimiz bu sistem sayesinde ihtiyaçlılara kolayca ulaşabilecek şekilde bağışta bulunabilecekler.
Fotoğraflar FOTOĞRAFLAR